8 МИ СЕПТЕМВРИ - ЦРНА ГОРА

СУТОМОРЕ – ДУБРОВНИКПЕРАСТ – КОТОР - БУДБА – ОСТРОГ

  07.09 – 11.09.2022

5 дена/ 4 ноќевања превоз појадок и вечера

 

07.09.2022 среда

Состанок на групата во 15,00 часот кај Борис Трајковски, поаѓање за Црна Гора. Се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи. Пристигнување во Сутоморе во вечерните часови. Сместување.

 

08.09.2022 четврток

Појадок. Состанок на групата во 09.00 часот и поаѓање на факултативен излет во  Дубровник. Разглед на градот со локален водич. Прошетка по Страдун низ срцето на градот каде може да се видат, Онофриевата фонтана, Орландовиот столб, црквата Св. Влахо.... Попладне враќање во Сутоморе. Вечера и ноќевање.

 

09.09.2022 петок

Појадок . Во 10.00 часот поаѓање за Пераст. (факултативно) Пераст е мал град кој се наоѓа помеѓи Рисанскиот и Бокакоторскиот залив. Пераст со сигурност е една од најатрактивните дестинации во Бокакоторскиот залив. Овој мал стар град е специфичен по многу нешта. Низ историјата ова место многумина сакале да го освојат од Византиското царство па до австриијците и секој од нив оставил свој белег во градот. Денес Пераст е една од најлуксузните дестинации во Црна Гора, во градот има голем број на музеи и цркви, а секако главна атракција е островот Госпа од Шкрпеља. Со брод заминуваме кон ова мало островче. Легендата вели дека морнари во 14 век пронашле на карпа во морето икона на Богородица со дете во раце и по секоја успешна пловидба фрлале камења во морето и така се создал овој остров. На островот се наоѓа црква која содржи огромен број на уметнички дела како и иконата на Госпа од Шкрпеља. Но, она што најмногу го привлекува вниманието на посетителите е непбичната таписерија која ја изработувала Јаница Куниќ цели 25 години колку што го чекала својот сопруг да се врати од пловидба. Во таписеријата се наоѓаат вткаени прамени од нејзината коса. Потоа со брод се враќаме во Пераст, пред поаѓањето за Котор слободно време од 1 час.

Продолжуваме кон Котор, град под заштита на УНЕСКО и еден од најубавите градови. Во Котор може да се видат Столбот на срамот, Саат кулата, Катедралата Св.Трифу, Црквата Св.Никола....Попладне посета на Будва, слободно време за индивидуална прошетка низ стариот град. Вечерта факултативно вечера во најстариот ресторан во Будва.  ( Котор, Будва – слободно време за индивидуални прошетки по околу 2,5 часа ) Враќање во Сутоморе. Вечера и ноќевање.


10.09.2022 сабота

Појадок.Слободна предпладне.Во попладневните часови поаѓање за Острошки манастир. Разглед на манастирскиот комплекс кој датира од 17 век и поклонување пред моштите на Свети Василие Острошки кои се во црквата Воведение на Пресвета Богородица во Горниот Манастир. Попладне враќање во Сутоморе. Слободно попладне. Вечера и ноќевање.

 11.09.2022 недела

Појадок.Слободно предпладне. Во 16,00 часот поаѓање за Македонија. Се патува преку Албанија и Косово со попатни паузи. Пристигнување во Македонија во вечерните часови.

 

ЦЕНА:

6300 ден за вила Ексклузив

6000 ден за вила Скаут

5500 ден за вила Богоевич


 ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

·         4 ноќевања во Сутоморе со појадок и вечера

·         превоз со високо туристички автобус на наведената релација

·         посета на  Манастирот Острог

·         пратител за време на целото патување

·         организација и реализација на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

·         факултативна посета на Дубровник (превоз, траект и локален водич) – 30 евра

·         факултативна посета на Пераст, Котор и Будва – 20 евра

·         1 евро излетничка такса во Острог (задолжителна доплата)

·         3 евра туристичка такса во Сутоморе (задолжителна доплата)

·         превоз од Долниот до Горниот Манастир во Острог (со комбиња од манастирот)

·         влезници за културно-историските споменици во Дубровник

·         патничко осигурување

 *доплата за 1/1 соба 30%*попуст за деца до 12 години 20%

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата. Може да се патува со лична карта во Црна Гора. За патувањето во Дубровник потребен е пасош . За реализација на факултативата потребени се минимум 35 патници.

 

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници.

 

За ова патување важат општите услови за патување на ТА Скаут – Скопје