1 МАЈ  

МАНАСТИР ОСТРОГ - ЦРНА ГОРА

 СУТОМОРЕ – БУДВА – КОТОР  - ДУБРОВНИК – ТИВАТ, ПОРТО МОНТЕНЕГРО - БАР

  27.04 - 01.05.2018

5 дена / 4 ноќевања

27.04.2018 петок

Состанок на групата во 14.00 часот од Дрводекор и поаѓање за Црна Гора. Се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи. Пристигнување во Сутоморе во вечерните часови. Сместување. Ноќевање.

 

28.04.2018 сабота

Слободно предпладне. Во 10.00 часот поаѓање за Тиват. Слободно време за индивидуален разглед на новоизградената марина Порто Монтенегро и уживање во овој луксузен компелекс.Потоа патувањето го продолжуваме во Котор. Сободно време за индивидуален разглед и прошетка. Во Котор може да се видат Столбот на срамот, Саат кулата, Катедралата Св.Трифу, Црквата Св.Никола....Попладне посета на Будва, слободно време за индивидуална прошетка низ стариот град. Вечерта факултативно вечера во најстариот ресторан во Будва.  (Тиват, Котор, Будва – слободно време за индивидуални прошетки по околу 2,5 часа ) Враќање во Сутоморе. Ноќевање.

 29.04.2018 недела

Во 10.00 часот поаѓање за Острог. Разглед на манастирскиот комплекс и поклонување пред моштите на Св. Василие Острошки. Попладне поаѓање за Сутоморе со попатна пауза на трговскиот центар Delta City во Подгорица. Ноќевање.

 30.04.2018 понеделник

Состанок на групата во 09.00 часот и поаѓање за Дубровник.Слободно време за индивидуален разглед на градот околу 3 часа. Страдун, Онофриевата фонтана, Орландовиот столб, црквата Св. Влахо.... Попладне враќање во Сутоморе. Ноќевање.

 01.05.2018 вторник

Поаѓање за Бар во 10.00 часот. Слободно време за прошетка низ градот. Во 12.00 часот поаѓање за Скопје.  Се патува преку Албанија и Косово со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 ЦЕНА 4.900 ден

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

·         4 ноќевања во Сутоморе

·         превоз со високо туристички автобус на наведената релација

·         посета на Острог, Будва, Котор, Дубровник, Порто Монтенегро, Бар

·         пратител за време на целото патување

·         организација и реализација на патувањето

 ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

·         факултативна вечера во Будва (15 евра)

·         превоз од Долниот до Горниот Манастир во Острој (со комбиња од манастирот)

·         1 евро излетничка такса во Острог

·         1 евро туристичка такса во Котор

·         влезници за културно-историските споменици во Котор, Будва, Дубровник

·         патничко осигурување

 Ø  доплата за 1/1 соба 30% од аранжманот

Ø  деца до 12 години плаќаат 2500 денари

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници.

За ова патување важат општите услови за патување на ТА Скаут – Скопје