8ми март 2023

04.03-05.03.2023

11.03-12.03.2023 

СОЛУН–ПАРАЛИА-МЕТЕОРИ   

1.Сабота

Состанок на групата во 05.00 часот на Дрво Декор. Поаѓање за Солун. Можност за посета на трговскиот COSMOS. Поаѓање за Паралиа. Сместување во хотел. Слободно попладне. Можност за факултативна вечера (со музика и традиционални танци). Ноќевање.

2.Недела

Појадок.  Факултативна посета на Метеори. Разгледување на импресивната природа и манастирите изградени на карпите – наречени метеори, кои настанеле пред околу 60 милиони години. Слободно време за посета на манастирот Св. Преображение. Пристигнување во Каламбака и посета на најголемата фабрика за икони и ретка можност да се види изработка на икони. На враќање пауза во некој локален ресторан. Попладне поаѓање за Македонија. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

Цена 4500 ден

Во цената е вклучено:

  • превоз на наведената релација.
  •  ноќевање со појадок во хотел  во Паралиа.
  • организација и реализација на патувањето.
  • пратител за време на целото патување.

Во цената не е вклучено:

  • посета на Метеори 20 евра.
  • влезници за манастирите во Метеори
  • патничко осигурување.
  • Факултативна  вечера во  ресторан

 

За ова патување важат општите услови за патување на ТА Скаут - Скопје.

*задолжителна пријава за факултативите при уплата.

Напомена : организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата. 

За реализација на патувањето е потребен минимум од 40 патници.

За реализација на факултативите потребен е минимум од 25 патници.