11 ОКТОМВРИ

МАНАСТИР ОСТРОГ - ЦРНА ГОРА

СУТОМОРЕ – БУДВА – КОТОР- ТИВАТ- ДУБРОВНИК ОСТРОГ – ПОДГОРИЦА

  07.10-11.10.2022

5 дена /4 ноќевања

 

07.10.2022 петок ( Скопје-Сутоморе)

Состанок на групата во 14.00 часот од Борис Трајковски и поаѓање за Црна Гора. Се патува преку Косово и Албанија со попатни паузи. Пристигнување во Сутоморе во вечерните часови. Сместување. Ноќевање.

 08.10.2022 сабота (Порто Монтенегро– Котор – Будва)

Слободно предпладне. Во 10.00 часот поаѓање за Тиват (факултативно) можност за прошетка и уживање во ново изградениот луксузен комплекс Порто Монтенегро

Продолжуваме кон Котор, град под заштита на УНЕСКО и еден од најубавите градови. Во Котор може да се видат Столбот на срамот, Саат кулата, Катедралата Св.Трифу, Црквата Св.Никола....Попладне посета на Будва, слободно време за индивидуална прошетка низ стариот град. Вечерта факултативно вечера во најстариот ресторан во Будва.  

( Котор, Будва – слободно време за индивидуални прошетки по околу 2,5 часа ) Враќање во Сутоморе. Ноќевање.

 09.10.2022 недела (Дубровник)

Состанок на групата во 09.00 часот и поаѓање за Дубровник. (факултативно). Дубровник е еден од најатрактивните и најпознати градови на Јадранот. Го чуваат градските ѕидини поделен од Страдун главната улица, заштитен од Св.Влах...разглед на градот со локален водич, а потоа и слободно време за индивидуална прошетка. Попладне враќање во Сутоморе. Ноќевање.

10.10.2022 понеделник ( Острог-Подгорица)

Во 09.00 часот поаѓање за Острог. Разглед на манастирскиот комплекс кој датира од 17 век  и поклонување пред моштите на Св. Василие Острошки. Потоа продолжуваме кон Подгорица-главниот град на Црна Гора каде ќе го посетиме трговскиот центар Delta City во Подгорица. Слободне време за прошетка низ Подгорица.Враќање во Сутоморе.Ноќевање.

 11.10.2022 вторник ( Сутоморе – Скопје )

Во 11.00 часот. Поаѓање од Сутоморе за Бар. Слободно време за прошетка покрај пристаништето во центарот на градот или пак посета на дворецот на Крал Никола во Бар. Во 14.00часот поаѓање за Македонија. Се патува преку Албанија и Косово. Пристигнување во Скопје во вечерните часови.

 

ЦЕНА 4,500 ден.

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

·         4 ноќевања во Сутоморе

·         превоз со високо туристички автобус на наведената релација

·         посета на Острог, Подгорица, Сутоморе , Бар

·         пратител за време на целото патување

·         организација и реализација на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

·         превоз од Долниот до Горниот Манастир во Острог (со комбиња од манастирот)

·         туристичка такса на Острог (1 евро по лице задолжителна доплата)

·         Посета на Дубровник (превоз и разглед со локален водич) – 30 евра

·         Посета на Порто Монтенегро, Котор и Будва  – 20 евра

·         влезници за културно-историските споменици

·         патничко осигурување

 

Ø  доплата за 1/1 соба 30% од аранжманот

Ø  деца до 12 години плаќаат 3500 денари

 

Напомена: организаторот го задржува правото на промена на редоследот на активностите во програмата

 

За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 45 патници.

За реализација на факултативите потребен е минимум од 35 патници.

 

За ова патување важат општите услови за патување на ТА Скаут – Скопје