ВЕЛИГДЕН
АЗУРЕН БРЕГ

25.04-30.04.2019

25.04.2019 четврток ( Скопје-Милано)
Состанок на групата во 10 00 ч. Поаѓање во 10:30 часот од спортската сала БорисТрајковски. Се патува преку граничниот премин Табановце, Србија, Хрватска. Ноќно возење со попатни паузи. 

26.04.2019 петок (Милано-Franciacorta outlet)
Пристигнување во Franciacorta outlet во утринските часови. Слободно време (2 часа) за шопинг. Продолжуваме кон Милано.  Сместување во хотел. Факултативно одиме на организиран разглед на градот со локален водич: тврдината Сфорцеско, Piazza Duomo, централниот плоштад каде се наоѓа најголемата готска катедрала во светот, потоа одиме на Via Vittorio Emanuelle најдобрата шопинг улица, Oktogon, односно галеријата Vittorio Emanuelle каде се наоѓа 196м. Долг покриен премин со многубројни продавници кој пак не води до зградата на Миалнска опера една од најпознатите оперски куќи во светот.... Враќање во хотел. Слободно време за индивидуални активности.Ноќевање.

27.04.2019 сабота (Милано-Ница)
Појадок.Поаѓање за Ница. Пристигнување во Ница во попладневните часови. Сместување во хотел. Слободно време за одмор.Во вечерните часови одиме на прошека низ стариот дел на Ница: Кралската опера, балконот на Наполеон, плоштадот Солеја, палатата на правдата... Ноќевање
28.04.2019 недела (Ница-Кан)Појадок.Препорачуваме целодневен излет до гламурозниот Кан. Прекрасна прошетка по кроасетата со хотелите Карлтон, Мартинез, Мажестик, Филмската палата, Марината. Посета на стариот дел на градот, тврдината и црквата Notre Dame De Esperance. Слободно време за индивидуални прошетки. Враќање во Ница. Ноќевање

29.04.2019 понеделник (Ница- ЕЗ-Монако-Монте Карло-Скопје)
Појадок.Одјавување од хотел. Предлагаме посета на Монако со попатна посета на фабриката за парфеми Фрагон ардво Ез. Разглед на Монако: океан ографскиот институт, кралската палата, катедралата Св. Никола, градините на принцезата Грејс Кели, патеката на F1, пристаништето....посета на коцкарницата во Монте Карло,кафе Парис....Слободно време. Поаѓање за Македонија во вечерните часови. Патот продолжува преку Италија, Словенија, Хрватска, Србија... Ноќно возење со попатни паузи за одмор и гранични формалности. Пристигнување во Скопје во вторник 30.04 наутро


ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ 229 ЕВРА 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО
Превоз со високо туристички автобус на наведената релација, 
Сместување во Милано (околина) во хотел 3* на база 1 ноќевање со појадок, 
Сместување во Ница (или околина) во хотел 2*/3* на база 2 ноќевања со појадок,
 Разглед на НицаПосета на FRANCIACORTA OUTLET VILLAGE шопинг центарhttp://www.franciacortaoutlet.it
Организација и лиценциран туристички придружник на патувањето.

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО
Патничко осигурување
Разглед на Милано со локален водич (10€)
Посета на фабрика за парфеми ‘Fragonard’ во Ез, 
Монако,Монте Карло(20€)
Посета на Кан и Сент Тропез (20€)
Туристичка такса во Милано
Туристичка такса во Ница
Влезници за културно историски споменици, музеи.Билети за јавен превоз

НАПОМЕНИ:
Редоследот на седење е според датумот и редоследот на уплата
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
• За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
• Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање, поради недоволен бројна патници или виша сила.Патникот има обврска да се јави 24ч. Пред патувањето за да потврди термин и час на поаѓање
За реализација на овој аранжман потребен е минимум од 40 патници.За ова патување важат општите услови за патување на ТА Скаут – Скопје