ИСТАНБУЛ 23 OКТОМВРИ

2 НОЌЕВАЊА СО ПОЈАДОК И ПРЕВОЗ...ВОДИЧ И ШОПИНГ

22.10-25.10.2020

На наше огромно задоволство повторно во продажба е едно незаборавно патување за Истанбул...единствениот град на два континенти, најголемиот град во Европа, град кој плени со историја, култура, традиција, сегашност и иднина...град кој никој не остава рамнодушен.

ТА Скаут Ви ја претставува својата единствена програма ИСТАНБУЛ НА ОТВОРЕНО која предвидува прошетки и разгледи само на локалитети кои се на отворено. Водени од моменталната состојба во која се наоѓа целиот свет а притоа водејќи сметка за вашето безбедно патување одлучувме ,,од Европа до Азија да  прошетаме на отворено,,

ПРВ ДЕН четврток 22.10.2020

Состанок на групата на паркингот кај спортскиот центар Борис Трајковски во 15 часот. Во 15.30 поаѓање за Истанбул преку Бугарија со попатни паузи за царински формалности и паузи. Ноќно патување. Пристигнување во Истанбул во утринските часови.

ВТОР ДЕН петок 23.10.2020

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Доколку постои можност за сместување во хотел пред 14часот се упатуваме во хотел, а доколку собите не се слободни нашата авантура започнува со  факултативно незаборавно крстарење по Босфор. Ова е идеален начин да се запознаеме со градот од една поубава страна. Ќе крстариме со изнајмен брод на кој ќе биде само нашата група и на овој начин ќе уживаме во убавините на европската и азиската страна.

Се враќаме во хотел да се сместиме и малку да одмориме. Попладне прошетка со нашиот локален водич низ историскиот дел на градот. Покрај Капали Чаршија (најпознат и најголем пазар со 61 уличка и над 30000 продавници), до стариот хиподром (кој порано служел за коњски трки, а денеска е плоштад на кој може да се видат остатоци од византискиот период), Сината Џамија (изградена на почетокот на 17век прва џамија со 6 минариња), Аја Софија (изградена како црква, која потоа е џамија па музеј, а денес повторно е џамија), Топ Капи палатата, ( музеј кој ја представува големината и моќта на Отоманското Царство. Некогашното главно седиште на империјата изградено во времето на Султан Мехмед . На самиот влез во палатата се наоѓа и црквата Света Ирина, единствената црква во градот која никогаш не била претворена во џамија. Самиот комплекс е огромен, а нашиот водич ќе ви ја покаже библиотеката, трепезаријата, салот каде султанот ги примал свиоте гости, терасара на која уживал и ќе ви раскаже за животот во палатата). Слободно време за прошетка. Индивидуално враќање во хотел. Ноќевање.

ТРЕТ ДЕН сабота 24.10.2020

Појадок. Денот го започнуваме со посета на најубавиот сарај во градот Долмабахче палатата. Ова е прв дворец изграден за време на Османлиската империја кој е во европски стил. Палатата ја заменува старата Топкапи Палата. Изграден 1853 година и се до 1922 година служи како резиденција на султаните. Внатрешноста на палатата зрачи со луксуз и поседува скапи збирки од непроценливо богатство. Овде може да види и големиот кристален лустер кој е еден од најубавите во Европа. Од 1922 година во палатата живее Кемал Ататаурк се до неговата смрт 1938година. А денес е музеј кој мора да се посети.

Потоа продолжуваме од Европа кон Азија. Се упатуваме кон видиковецот Чамлиџа – највисоката точка во градот со неверојатна панорама на целиот град. Препорачуваме да се напиете традиционален турски чај и да уживате во паркот. Од тука одиме да ја видиме ново изградената најголема џамија, Чамлиџа која e на површина од 30000м2, има капацитет од 60000 верници (25000 во внатрешноста, 12500 во дворот и 22500 во надворешниот двор). Главната купола е во висина од 72м и симболизира 72 нации кои учествувале во основањето на градот, а другата купола е 34м што го означува регистарскиот број на градот. Потоа ќе отидеме и до Watergarden Mall каде за миг ќе помислите дека сте во Дубаи  и ќе може да уживаме во фонтаните кои танцуваа.  Враќање во хотел по еден од големите мостови на Босфор.

Во вечерните часови препорачуваме ноќно крстарење по Босфор, вечера со неограничени безалкохолни пијалоци и богата музичка програма. Ноќевање.

 

ЧЕТВРТИ  ДЕН недела 25.10.2020

Појадок. Се одјавуваме од хотел и одиме на факултативна посета на Миниатурк (музеј на отворено ,,Мал модел на големиот град,,) 135 модели од Турската историја на 60000 метри квадратни кои се претставени во размер 1/25 од реалната големина.  

Пред поаѓање за Македонија одиме во Venezia Mega Outlet. Продавници на отворно а помеѓу нив романтичните канали од Венеција. Слободно време од 4 часа пред поаѓањето за Скопје. Пристигнување во Македонија во следниот ден во раните утрински часови.

 

ПРОМО ЦЕНА 79 ЕВРА за уплата до 25.09.2020

РЕДОВНА ЦЕНА 95 ЕВРА

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО

Превоз на наведената релација

2 ноќевања со појадок во хотел

Лиценциран Пратител за време на патувањето

Разглед на градот со локален водич

Посета на Venezia Mega Outlet

Организација на патувањето

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО

Патничко осигурување

Пакет Факултативни излети и влезници за локалитетите

Крстарење по Босфор = 20 евра

Топ Капи палатата = 20 евра

Долмабахче палатата = 25евра

Од Европа до Азија = 20 евра

Миниатурк = 10 евра

Вечера на брод = 40 евра

 

Попусти за деца:

Деца до 10год –20% попуст

·         Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројката на патници.

 

Задолжителна пријава на факултативи во агенција при уплата. Доколку се уплаќа по промо цена задолжителна е уплата на минимум 2 факултативи, во спротивно договорот ќе се направи по редовна цена.

НАПОМЕНИ:

o    За време на патувањето ќе бидат запазени сите мерки и препораки од надлежните институции,

o    За време на патувањето во автобус задолжително е носење на маска со која се покрива носот и устата,

o    Патниците се должни а цело време да внимаваат на својата и безбедноста на целата група, и да ги почитуваат насоките и препораките од организаторот

o    Ве молиме внимателно да ги прочитате општите услови за патување на организаторот.

o    Земете предвид дека поради државни или верски празници на одредена дестинација на одредени локалитети или трговски центри, продавници и ресторани, музеи можно е да не работат, па постои можност да се смени редоследот на одредени содржини во програмата.

o    Агенцијата не сноси одговорност во случај пограничните власти да му оневозможат на патникот да влезе во територијата на Турција.

o    Пасошот треба да се со минимум 6 месеци пред истекување за да може да се влезе во државата.

o    Патникот е обврзан при пријавувањето во агенцијата да го пријави своето име, презиме, датум на раѓање онака како што е напишано во пасошот.

o    Пограничните служби при пасошката контрола можно е да побараат од некои патници да покажат парични средства (картички или готовина), како и меѓународно патничко осигурување.

o    Во хотелите се влегува на првиот ден од престојот од 14часот. Хотелот од оваа понуда е регистриран, прегледан и стандардизиран од страна на Националната туристичка асоцијација на земјата. Секој хотел има ресторан. Секоја соба има тоалет и туш. Описот на хотелот е информативен и превземен од веб страницата на истиот. За евентуална отстапка од квалитетот на услугата, организаторот не сносува одговорност, бидејќи тоа зависи исклучиво од хотелот.

o    Должината на слободното време за индивидуални активности за време на програмата зависи од објективните околности.

o    За сите информации дадени по усмен пат, агенцијата не сноси одговорност.

o    Потписниците на договорот за патување се должни да ги информираат нивните сопатници со програмата, условите на плаќање и Општите услови на патување.

o    Патниците самите сносат одговорност за личните и патните документи и нивната важност.

o    Организаторот не може да влијае на сместувањето во хотелот. Распределбата на собите се врши на рецепција по пристигнувањето. Агенцијата ќе ги проследи барањата до хотелот, но не гарантира за исполнување на истите.

o    ТА СКАУТ не учествува во организацијата на слободното време на патниците на местото, и нема влијание за реализацијата на факултативните излети кои се во организација на тур операторот во државата.

o    Агенцијата го задржува правото да направи измена во програмата на патувањето (редоследот поради непредвидени околности)

o    Организаторот на патувањето го задржува правото преку акција или last minute понуда да ги продаде слободните капацитети по друга цена од претходната. Странките кои го уплатиле аранжманот по претходната цена немаат право да побараат надокнада поради промената.

o    Аранжманот е правен врз база на 25 патници и доколку има недоволен број на пријавени, агенцијата има право да го откаже патувањето, најдоцна до 5 дена пред терминот на тргнување.

o    Со оваа програма важат Општите услови на Т.А. Скаут