Нова Година
ВИЕНА
29.12.2018 –02.01.2019


1.Ден 29.12.’18 – сабота: Битола - СкопјеСостанок на групата на паркингот пред спортската сала „Младост“ во 12.00 часот. Поаѓање за Австрија во 12.30 часот...патот води преку Скопје, Ниш, Белград, Будимпешта...денско и ноќно патување, со кратки попатни одмори.

2.Ден 30.12.’18 – недела: ВиенаПристигнување во Виена во утринските часови...разглед на градот со стручен водич... Парламентот, Рингштрасе, Градската Палата (Ратхаус), црквата Вотив, Операта, Универзитетот, комплексот Хундертвасер, дворецот Белведере, градскиот парк...прошетка низ зимската резиденција на Хабзбурговците – дворецот Хофбург, од каде се стигнува до строгиот центар на градот (улиците Грабен и Кертнер), каде се наоѓа монументалната Катедрала на Св.Стефан (Штефан дом)... факултативна посета на Дунавската кула – висока 252 м. (терасата се наоѓа на 150 м. висина), од каде се пружа спектакуларен поглед на цел град, ракавците на Дунав, се до Словачка...сместување во хотел во касните попладневни часови. Вечерта – можност за ноќна прошетка низ Виена, разглед на градот, кој е прекрасно украсен воочи дочекот на најлудата ноќ...Ноќевање.

3.Ден 31.12.’18 – понеделник: ВиенаПојадок. По појадокот – заминување во еден од најголемите трговски центри SCS Shopping Center (преку 300 продавници и бутици)...слободно време за шопинг. Во попладневните часови – заминување за Виена, слободно време за индивидуален разглед на градот или шопинг на позната шопинг улица Mariahilfer strasse...враќање во хотелот во попладневните часови. Слободно време за одмор. Вечерта - ДОЧЕК НА НОВАТА 2019.ГОДИНА !!!. Ноќевање.

4.Ден 01.01.’19 – вторник: Виена Појадок. По појадокот, факултативна посета на Шенбрун – еден од најубавите барокни дворци на светот, летната резиденција на Хабзбурговците, прошетајте низ просториите и прекрасните градини, почувствувајте ја атмосферата во која уживале Моцарт, Гете, Франц Јозеф, Марија Антоанета, Наполеон...посета и разглед на Божиќниот базар кој се наоѓа во дворот од дворецот...поаѓање за Македонија во попладневните часови. Патот води преку Будимпешта, Белград, Скопје...денско и ноќно патување со кратки попатни  одмори.

5. Ден 02.01.’19 – среда: Скопје - Битола Пристигнување во Македонија во попладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  9.190,00 ден
ЦEНА НА АРАНЖМАНОТ СО УПЛАТА ДО 10.11.2019:    8.590,00 ден 

Во цената е вклучено:
• Превоз на дадената релација
• Туристички придружник
• 2 ноќевања со појадок во хотел 3*во Виена (OEKOTEL-Traiskirchen, www.oekotel.com)
• разглед на Виена со стручен водич
• организација, водство и реализација на аранжманот.

Во цената НЕ e вклучено:
• Патничко осигурување
• Факултативните излети и посети
• влезниците при посета на културно-историските споменици

Цени за Факултативите:
• Замокот Шенбрун – 25 € по лице – влезница со водич (препорака)
• Дунавската кула – 15 € по лице (препорака)


НАПОМЕНИ:За реализација на аранжманот се потребни 40 патници, во спротивно краен рок за евентуален отказ е 5 дена пред датумот на поаѓање. Организаторот на патувањето го задржува правото за измена на поедини содржини од програмата. За факултативните излети се потребни 20 патници.
За ова патување важат општите услови на ТА Скаут.